0

لاستیک چیست؟

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | شنبه 29 آبان 1395 در ساعت 19 : 56 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

لاستیک چیست؟

سال ها قبل از آن که کرسیتف کلمب قدم به قاره آمریکا بگذارد، بومیان این سرزمین از لاستیک استفاده می کردند.چند سال بعد اروپایی ها توانستند با لاستیک تجارت به راه بیندازند؛ در گلاسکو برای تولید لباس های بارانی ضد آب مورد استفاده قرار گرفت.لاتکس طبیعی از متابولیسم طبیعی بعضی از درختان و گیاهان می باشد؛ بنابراین کلمه لاستیک از نام منشا آن که گیاه لاتکس است برگرفته شد.

لاستیک ووکانیزه شده در تولید بسیاری از محصولات مانند تایر اتومبیل ها، ضربه گیرها، تسمه نقاله ها، مانت های لرزه گیر، لوله، شلنگ، تلمبه، تسمه های انتقال نیرو، لباس غواصی، یاتاقان های روان کاری شده و... به کار می رود. در واقع لاستیک از 2 منبع طبیعی و سنتزی ساخته می شود. لاستیک طبیعی از مایع گیاهی به نام لاتکس گرفته می شود؛ این نوع را پارالاستیک نیز می نامند.

لاستیک های سنتزی یک نوع هیدروکربن اشباع نشده است. لاکتس طبیعی پس از جمع آوری پالایش شده؛ سپس با اآب آن را رقیق می کنند و با اسید تصفیه می گردد تا ذرات لاستیک در لاتکس منعقد شوند؛ آن گاه از بین غلطک هایی عبور داده می شود تا فشرده شده و شکل صفحه ای صاف را به خود بگیرد؛ پس از این مرحله کاملاً خشک شده و آماده ارسال می باشد.لاستیک های سنتزی از طریق یک فرایند شیمیایی پلیمریزاسیون تولید می شوند.لاستیک های سنتزی از قبیل نئوپرین، بونا و بوتیل هستند؛ این لاستیک ها معمولاً خواص ویژه ای برای کاربرد های خاص دارند.

محصولات لاستیکی یک پروسه نوین است که شامل یک سری فرآیندهای پیشرفته مانند خرد کردن، شکل دادن، مخلوط کردن، قالب ریزی و وولکانیزه می شود. در حین فرآیند مخلوط کردن افزودنی های گوناگونی به مواد اضافه می شود که مشخصات مورد نظر محصول را ایجاد می کنند؛ این مواد اضافه شده عبارت است از تسریع کننده های وولکانیزاسیون، پلیمرها، عوامل وولکانیزاسیون، فعال کننده ها، چگالنده ها، مواد ضد از هم پاشیدگی،عوامل نسوزی، رنگ دانه ها و رنگ ها و نرم کننده ها.

اصلاح و بازیافت لاستیک لازم است؛ لاستیک بازیافت شده نصف بهای لاستیک طبیعی یا سنتزی را دارد. برخی از ویژگی های لاستیک بازیافت شده از ویژگی های لاستیک خالص بهتر می باشد.تهیه لاستیک بازیافتی در مقایسه با لاستیک خالص در تولید انرژی کمتری نیاز دارد؛بازیافت بهترین راه برای رسیدن به تولید محصولات لاستیکی است؛ تولید لاستیک کار سختی می باشد.

بازیافت از نفت خام تجدید نشدنی نگهداری می کند. فعالیت های بازیافتی در کشورهای در حال توسعه تولید اشتغال می کند. اغلب محصولات سودمند از تایرهای بازیافتی و سایر محصولات لاستیکی مشتق شده اند.از سوزاندن لاستیک انرژی های سودمندی به دست می آید؛ برخی از کارخانه های سیمان در استرالیا از انرژی تولید شده از سوزاندن لاستیک های ناخواسته استفاده می شود.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()