0

توصیه های مهم درباره لاستیک

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | شنبه 7 مرداد 1396 در ساعت 9 : 27 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

با توجه به اهمیت لاستیک در امنیت و راحتی رانندگی هنگام هدایت خودرو،بهتر است به این بخش از خودرو که اهمیت آن غیر قابل چشم پوشی ست توجه ویژه ای داشت.در این مقاله قصد داریم به توصیه های مهم درباره لاستیک بپردازیم.

توصیه های مهم درباره لاستیک

_ معمولا کمپانی عرضه کننده خودرو در دفترچه ای لاستیک مناسب برای خودرو را ذکر میکند بنابراین استفاده از لاستیک استاندارد اولین موردی ست که باید رعایت کنید.

_ توجه به شرایط آب و هوا و جاده؛انتخاب لاستیک مناسب موجب افزایش طول عمر لاستیک میشود.

_ چکاپ دوره ای لاستیک برای بالا بردن عملکرد لاستیک و افزایش کارایی آن.

_ کنترل باد لاستیک هر دو -سه هفته الزامی ست.

_ توصیه می شود لاستیک های خودرو متفاوت نباشد و تمامی مشخصات آنها یکی باشد.

_ استفاده همزمان از لاستیک رادیال و لاستیک بایاس بدلیل ساختار متفاوت آنها از دیگر نکاتی ست که باید رعایت کرد.

_ تنظیم بالاتس تایر را نباید فراموش کرد؛ تنظیم بالانس چرخ ها؛در لاستیک بایاس پلای هر 10000 کیلومتر عوض کردن تار ها به صورت ضربدری و در لاستیک رادیال بخاطر جهت دار بودن شکل آنهها به صورت طولی جابجا شوند.

_ سرد بودن لاستیک ها هنگام کنترل فشار باد لاستیک (در مقاله چگونه عمر لاستیک را زیاد کنیم؟ به اهمیت این موضوع پرداخته ایم ). عدم تنظیم فشار باد لاستیک (زیاد بودن فشار باد لاستیک و یا کم بودن آن) موجب آسیب رسانی به لاستیک و خودرو میشود.کم بودن فشار باد لاستیک باعث افزایش اصطکاک لاستیک و افزایش دمای آن میشود که همین عامل باعث کم شدن عمر لاستیک میشود.همانطور که قبلا گفته شد اگر لاستیک از دو طرف ساییده شود نشان از کم بودن فشار باد لاستیک است و اگر از قسمت وسط ساییده شود نشان دهنده زیاد بودن فشار باد لاستیک است.

_ بدلیل کم بودن وزن خودرو در قسمت عقب،نیاز به اصطکاک و چسبندگی بیشتر لاستیک با سطح جاده وجود دارد،بنابراین توصیه می شود از لاستیک نو بخاطر آج بیشتر برای قسمت عقب خودرو استفاده شود.

_ به هیچ وجه از لاستیک و رینگ تعمیر شده یا معیوب، زنگ زده و پوسیده استفاده نکنید.

_ اگر خودرو مجهز به سیستم ABS (سیستم ضد قفل ) و ASR (سیستم ضد لغزش) است باید روی لاستیک و رینگ توجه ویژه ای داشت و سیستم مرکزی ECU را تعویض نکرد چون سیستم های ABS و ASR ویژگیشان را از دست میدهند.

_ نگهداری از لاستیک زاپاس در محیط مناسب.

_ در صورت استفاده از لاستیک غیر استاندارد احتمال آسیب دیدن خودرو مخصوصا بخش سیستم تعلیق و بخش انتقال قدرت نیرو زیاد میشود.

_ استفاده از لاستیک نخ زده احتمال ترکیدن لاستیک را افزایش میدهد و احتمال خطر را زیاد میکند.

_ و نکته آخر ،توجه به آج لاستیک است.برای جلوگیری از بروز حادثه حتما قبل از صاف شدن سطح لاستیک ،اقدام به تعویض لاستیک کنید.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()