0

تاریخچه لاستیک

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | شنبه 29 آبان 1395 در ساعت 19 : 52 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

در سال 1888 اولین ماشین بنزینی که دارای لاستیک های فلزی بود ساخته شد و آن اتومبیل بنز نام گرفت. استفاده از تایرهای پر از هوا چند سال بعد در یک مسابقه خودروسواری در پاریس نمایان شد. قسمتی از تایر عاج نام دارد که با سطح زمین تماس برقرار می کند. عاج از لایه زخیم لاستیک ساخته شده و محافظت از قسمت داخلی برعهده آن است؛ امروزه عاج ضریب اصطکاک تایر با سطح زمین را مشخص می کند.به تدریج محبوبیت صنعت لاستیک مصنوعی افزایش یافت و اولین نوار نقاله فورد وارد خط تولید شد.این تولیدات در آمریکا نیز گسترش پیدا کرد.

توسعه صنعت لاستیک باعث شد تولید و کیفیت این محصول بالا برود و این نقطه عطفی بود. تایرهای بالون دار که نوعی تایر کم فشار است در انواع مختلف اتومبیل ها استفاده می شد و سطح تماس با جاده را در مقایسه با فشار داخلی هوا کم می کرد. توسعه ساخته ماشین و لاستیک برای صرفه جویی در مصرف نفت یک شک بود.به همین علت کارخانه های تولید تایر و اتومبیل سعی کردند در استفاده از سوخت صرفه جویی بیشتری داشته باشند؛ بنابراین ماشین ها و تایر سبک وزن تری تولید شد که سوخت کم تری مصرف می کردند؛ در نتیجه دو نوع تایر وارد بازار شد تایرهای سیمی و تایرهای تیوبلس.

سال ها بعد تایر رادیال برای قرارگیری صفحه های سیمی آن برخلاف تایرهای قدیمی بایاس که لایه ها و صفحات آن به صورت مورب بود طراحی شد که باعث می شد عاج تایر با سطح جاده تماس یکنواخت تری داشته باشد؛ در نتیجه راننده ثبات بیشتری حس می کرد و سرعت افزایش می یافت؛ همچنین سوخت کمتری به مصرف می رسید.

عاقبت تایرهای پنچر رو اختراع شدند؛ این موضوع در صنعت اتومبیل سازی یک تحول بزرگ ایجاد کرد این تایرها تا 80 کیلومتر در ساعت سرعت می گرفتند.تایرهای ران فلت وقتی سوراخ می شوند راننده می تواند بدون هیچ خطری و با ایمنی بالا به حرکت خود ادامه بدهد.

با گذشت زمان علاقه عموم مردم به حفظ محیط زیست افزایش یافت به همین دلیل اتومبیل های الکتریکی و هیدروژنی وارد بازار شدند؛ در همین راستا صنعت لاستیک سازی نیز برای تولید محصولاتی که به محیط زیست کمک می کنند و مصرف سوخت را کاهش می دهند وارد عمل شد؛ در نتیجه تایرهایی تولید شدند که قابلیت بازیافت داشتند.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()