0

اهمیت تنظیم باد لاستیک

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | شنبه 7 مرداد 1396 در ساعت 9 : 41 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اهمیت تنظیم باد لاستیک

از مهمترین عواملی که در عملکرد بهتر لاستیک و همچنین خودرو تاثیرگزار است می توان به باد لاستیک اشاره کرد.در این مقاله قصد داریم تا به اهمیت تنظیم باد لاستیک و آشنایی با استاندارد باد لاستیک بپردازیم.

بسیاری از رانندگان بر این باورند که تنظیم درست باد لاستیک یعنی حداکثر فشار باد توصیه شده روی جداره لاستیک!در واقع بر روی لاستیک عددی به عنوان مثال 35 PSI نوشته شده ایت که این عدد نشان دهنده حداکثر فشار باد لاستیک برای تحمل حداکثر وزن قابل تحمل می باشد.در صورتی که باد لاستیک مطابق با همین عدد تنظیم شده باشد امکان تغییر مسیر فرمان به یک سمت و یا کاهش عمر لاستیک وجود دارد.

توجه داشته باشید که برای اندازه گیری باد لاستیک چرخ ها باید سرد باشد زیرا با گرم شدن لاستیک ها میزان باد دقیق نمیباشد.بهتر است ماهی یکبار میزان باد لاستیک ها چک شود ،در صورت تنظیم نبودن باد تایر مصرف سوخت خودرو نیز بیشتر میشود.

فشار باد تایر خودروهای سواری در محدوده 22 تا 36 پوند بر اینچ مربع ( psi ) می باشد.نگهداری تایرها در فشار باد توصیه شده کارخانجات یکی از ساده ترین روشهای صرفه جویی بنزین ِ افزایش عمر آج تایر و افزایش ایمنی است.

لازم به ذکز است فشار باد مناسب لاستیک ، توسط شرکت سازنده خودرو بر روی کتابچه مالک و یا برچسبی که بر روی لبه خودرو وجود دارد؛اعلام میشود.

معایبی که در صورت کمبود باد لاستیک بجود می آید عبارتنداز:

√ ساییده شدن کناره های آج لاستیک
ا فزایش اصطکاک لاستیک با سطح جاده
√ ایجاد انحنا در لاستیک و به دنبال آن ساییده شدن آنها
√ امکان خمیدگی تایر

معایبی که در صورت زیاد بودن باد لاستیک بوجود می آید عبارتنداز:

√ ساییده شدن وسط آج
√ کاهش قابلیت ضربه گیری و ناهمواریهای جاده به دلیل سفتی تایر
√ تیز شدن فرمان و امکان سفت شدن خودرو در سرعت های بالا
√ فشار به لایه های داخلی تایر
√ افزایش مقاومت غلتشی تایر بدلیل افزایش فرورفتگی تایر

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()